ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων αποτελούν καινοτόμο δι-
δακτική και εκπαιδευτική δράση, η οποία συνίσταται
στην πιλοτική προσθήκη νέων θεματικών κύκλων στο
Νηπιαγωγείο και στο υποχρεωτικό ωρολόγιο πρόγραμμα
του Δημοτικού και του Γυμνασίου, αξιοποιώντας μεθό-
δους διερευνητικής - ανακαλυπτικής μάθησης. Στόχος εί-
ναι η ενίσχυση της καλλιέργειας ήπιων δεξιοτήτων, δεξι-
οτήτων ζωής και δεξιοτήτων τεχνολογίας και επιστήμης
στους μαθητές και στις μαθήτριες, σε συνδυασμό με τη
διαμόρφωση ενός σύγχρονου πλαισίου προγράμματος
με δομή Ανοικτών, Ζωντανών Προγραμμάτων Σπουδών
και Διαδικασιών.

Άνοιξη στον σχολικό μας κήπο

Άνοιξη....με τον ερχομό της άνθισαν και τα λουλούδια του κήπου του σχολείου μας...

IMG 20220331_143006_68_1_82_1_46

Σχολικός κήπος

Στο 1ο Δ.Σ. Αμπελοκήπων λειτουργεί από την περίοδο 2019-20 σχολικός κήπος, ο οποίος εντάχθηκε στο πιλοτικό πρόγραμμα «Εργαστήρι Δεξιοτήτων».

Τα παιδιά μαθαίνουν να συνεργάζονται, αποκτούν γνώσεις στην καλλιέργεια φυτών και ήπιες δεξιότητες σχετιζόμενες με κηπουρικές εργασίες. Σκάβουν, ποτίζουν, σκαλίζουν, βοηθούν στη συγκομιδή καρπών. Μαθαίνουν να ανακυκλώνουν τα ξεραμένα φυτά, ευαισθητοποιούνται στη βιολογική καλλιέργεια, την αειφόρο ανάπτυξη. Έρχονται σε επαφή με καρπούς-τρόφιμα (ντομάτες, πιπεριές, μελιτζάνες, μπρόκολα, μαρούλια, λάχανα, ραδίκια παντζάρια κλπ) που ίσως δεν τα ήξεραν και προτρέπονται στην κατανάλωση εποχικών φυτών.

Τα παιδιά συνεργάζονται και λειτουργούν σε ομάδες, απολαμβάνουν τη χαρά της προσπάθειας και του κοινού στόχου αναπτύσσοντας τα στοιχεία του χαρακτήρα τους όπως η υπευθυνότητα και η συνέπεια.

Αποκτούν βιωματικές εμπειρίες καλλιεργώντας τα φυτά και ενισχύουν την αυτοπεποίθησή τους απολαμβάνοντας το αποτέλεσμα της δικής τους δουλειάς.

Επιλογή του σχολείου μας από το Υπουργείο Παιδείας για την υλοποίηση των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων

Σας ενημερώνουμε ότι το Σχολείο μας επιλέχθηκε ως το μόνο Δημοτικό της Δυτικής Θεσσαλονίκης που θα ενσωματώσει πιλοτικά την τρέχουσα σχολική χρονιά στο εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμά του, τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων.
Συγκεκριμένα οι μαθητές-τριες του σχολείου μας θα έχουν την ευκαιρία να εντρυφήσουν σε θέματα που αφορούν τους τέσσερις παρακάτω θεματικούς κύκλους:
1. Ζω καλύτερα-Ευ Ζην
2. Φροντίζω το περιβάλλον
3. Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ
4. Χτίσε νέες ιδέες, δώσε νέες λύσεις
Δράσεις δημιουργικότητας και καινοτομίας
Κάθε τάξη θα υλοποιήσει ένα θέμα από κάθε κύκλο, δηλαδή 4 καινοτόμα προγράμματα, τα οποία και θα υποστηρίζονται από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής με εξειδικευμένο υλικό προσαρμοσμένο στις ανάγκες της κάθε ηλικίας.
Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων
του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αμπελοκήπων