Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Επίσκεψη στο Σπήλαιο Πετραλώνων

Επίσκεψη στο Σπήλαιο Πετραλώνων

Την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2013 οι Ε' και Στ' τάξεις του σχολείου μας επισκέφτηκαν το σπήλαιο και το μουσείο Πετραλώνων Χαλκιδικής στα πλαίσια της εκδήλωσης που πραγματοποιήθηκε με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Πολιτιστικής Κληρονομιάς. Το πρόγραμμα που παρακολούθησαν είχε τίτλο: «Του χρόνου τα γυρίσματα» και πέρα από την ξενάγηση στο χώρο του σπηλαίου και του μουσείου παρακολούθησαν μια προβολή-παρουσίαση για τη σημασία, τη χρήση και το ρόλο των σπηλαίων στο πέρασμα των χρόνων. Στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας πήραν μέρος σε ένα διαδραστικό παιχνίδι και κλήθηκαν να εφαρμόσουν στην πράξη όσα άκουσαν κατά τη διάρκεια της ξενάγησης και της προβολής-παρουσίασης. Τέλος διανεμήθηκαν στα παιδιά φύλλα εργασίας που τους έδωσαν τη δυνατότητα να συνδέσουν τη θεωρία με την πράξη.

DSC07710 DSC07716 DSC07723DSC07727 DSC07730 DSC07732