Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Αγιασμός για το σχ. έτος 2021-2022-Ανακοίνωση

Αγιασμός για το σχ. έτος 2021-2022-Ανακοίνωση

Σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός του 1ου Δ.Σ Αμπελοκήπων για το σχ. έτος 2021-2022 θα γίνει τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 08:45 π.μ., σύμφωνα με τα όσα προβλέπονται στο με αρ. Φ.1/115739/ΓΔ4/4-9-20 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ. με θέμα «Αγιασμός σχολικού έτους 2020-2021», καθώς και στις σχετικές οδηγίες του ΕΟΔΥ.

Πιο συγκεκριμένα ο Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του σχολείου παρουσία του ιερέα του οικείου ναού, των μαθητών/τριών της Α΄ Τάξης και με εκπροσώπους των εκπ/κών του σχολείου, χωρίς την παρουσία των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών ή άλλων προσώπων, στο πλαίσιο των αναγκαίων μέτρων πρόληψης διασποράς του ιού COVID-19 .

Μετά την ολοκλήρωση του Αγιασμού στην αυλή ο ιερέας θα επισκεφθεί όλες τις αίθουσες διδασκαλίας, όπου θα παρευρίσκονται οι υπόλοιποι μαθητές/τριες και οι υπεύθυνοι εκπ/κοί των τάξεων/τμημάτων του σχολείου.

Ώρα προσέλευσης μαθητών: Οι μαθητές καλούνται να έρθουν στο σχολείο την ημέρα αυτή, 13/9/2021 στις 08:30 π.μ. φορώντας τη μάσκα τους (ιατρική ή μη ιατρική) η χρήση της οποίας είναι υποχρεωτική για όλους (μαθητές, εκπ/κούς, λοιπό προσωπικό) σε όλους τους χώρους.

Οι μαθητές, συνοδεία των δασκάλων τους, θα μπουν κατευθείαν στην αίθουσα της τάξης τους προκειμένου έως την ώρα του Αγιασμού να ενημερωθούν για την ορθή χρήση της μάσκας και να τους δοθούν οι απαραίτητες οδηγίες για τα υλικά που θα χρειαστούν.

Ώρα αποχώρησης μαθητών: Με την ολοκλήρωση του Αγιασμού των τάξεων οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων φορώντας τη μάσκα τους θα αποχωρήσουν περίπου στις 09:15 π.μ. Οι γονείς και οι μαθητές της Α Τάξης θα παραμείνουν για ενημέρωση στο χώρο του θεάτρου στην αυλή του Σχολείου.

Από την επόμενη μέρα Τρίτη 14/09/2021 το σχολείο θα λειτουργήσει κανονικά με ώρα προσέλευσης 08:15 και αποχώρησης 13:15. Το Ολοήμερο θα λειτουργήσει από Τρίτη 14/9/2021 και μέχρι να ξεκινήσουν τα «Σχολικά Γεύματα», η σίτιση των μαθητών του Ολοήμερου θα γίνεται με φαγητό που θα φροντίζουν οι γονείς/κηδεμόνες με προσοχή στις σωστές διατροφικές συνήθειες των παιδιών τους.

Σχετικά με τη γενικότερη λειτουργία του σχολείου για τη φετινή σχολική χρονιά για θέματα όπως υποχρεωτικότητα μάσκας, ολοήμερο και σίτιση, απουσίες, σχολικά γεύματα, ενημέρωση και επικοινωνία με το σχολείο και άλλες λεπτομέρειες που αφορούν τη φοίτηση και τη σχολική ζωή θα ενημερωθείτε τις επόμενες ημέρες μέσω του ηλεκτρονικού σας ταχυδρομείου και μέσω των «Ανακοινώσεων» στην ομάδα του 1ου Δημοτικού σχολείου Αμπελοκήπων στο Facebook και στην Ιστοσελίδα του σχολείου.

Αγαπητοί γονείς και μαθητές του σχολείου μας η φετινή χρονιά σίγουρα δε θα είναι μια εύκολη χρονιά, λόγω της πανδημίας και των συνεπειών της σε όλους τους τομείς της ζωής μας, αλλά έχουμε αποδείξει ως σχολική κοινότητα ότι στα δύσκολα εκπ/κοί, γονείς και μαθητές καταφέραμε πολλά και θα καταφέρουμε ακόμα περισσότερα.

ΕΥΧΕΣ ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!