Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Επίσκεψη μαθητών του σχολείου μας στην Κωνσταντινούπολη

Επίσκεψη μαθητών του σχολείου μας στην Κωνσταντινούπολη

P3080707Η επίσκεψη των μαθητών των Ε' και ΣΤ' Τάξεων θα πραγματοποιηθεί από την Πέμπτη 07-03-2013 έως και Κυριακή 10-03-2013 με το ακόλουθο πρόγραμμα.

Κωνσταντινούπολη/πρόγραμμα εκδρομής

1η μέρα : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ? ΚΩΝ/ΠΟΛΗ (620 χλμ)

Αναχώρηση στις 07:00 πμ από το σχολείο και με τις απαραίτητες στάσεις, φθάνουμε στα σύνορα. Έλεγχος διαβατηρίων και χρόνος ελεύθερος στα αφορολόγητα είδη. Μπαίνοντας στην Ανατολική Θράκη περνάμε έξω από την Κεσάνη, Μάλγαρα και Ραιδεστό, ταξιδεύοντας παράλληλα με την ακτή της Θάλασσας του Μαρμαρά. Άφιξη στην Κωνσταντινούπολη το απόγευμα. Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο Feronya και χρόνος ελεύθερος. Το απόγευμα μια πρώτη γνωριμία με την πόλη περπατώντας στα όμορφα και γραφικά στενά του πεζόδρομου του Πέραν.

2η μέρα : ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ

Πρωινό και συνεχίζουμε πεζή για την Ζωγράφειο Σχολή, 9.00 π.μ. Μετά την επίσκεψη στην σχολή, επιβιβαζόμαστε στο λεωφορείο. Στη συνέχεια θα επισκεφθούμε για ξενάγηση την Αγία Σοφία περίπου στις 11.00 π.μ. και την υπόγεια Βασιλική Κινστέρνα (Δεξαμενή- Υδραγωγείο) του Ιουστινιανού με το ιδιαίτερα ατμοσφαιρικό της περιβάλλον. Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο με τα θαυμαστά εκθέματά του. Χρόνος για γεύμα εξ ιδίων. Ακόμη θα δούμε το Βυζαντινό Ιππόδρομο με τον Αιγυπτιακό οβελίσκο, την Ελικτή Στήλη των Δελφών, τη στήλη του Κωνσταντίνου και τη Γερμανική Κρήνη του 1898. Επιστροφή στο ξενοδοχείο στις 20.00 και ελεύθερος χρόνος.

3η μέρα : ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ

Μετά το πρωινό η μέρα μας αρχίζει με προαιρετική κρουαζιέρα στα στενά του χιλιοτραγουδισμένου Βοσπόρου στις 10.00 π.μ., όπου, από θαλάσσης, θα θαυμάσουμε τα παλαιά χωριά αλλά και τις σύγχρονες αριστοκρατικές συνοικίες, φτάνοντας μέχρι τη δεύτερη κρεμαστή γέφυρα του Βοσπόρου. Συνεχίζουμε και στο Αγίασμα της Ζωοδόχου Πηγής (Μπαλουκλή) με τα ψάρια της παράδοσης της Άλωσης και τους τάφους των Πατριαρχών. Στην συνέχεια θα κατευθυνθούμε στο ISTANBUL FORUM, ένα από τα πλέον σύγχρονα εμπορικά κέντρα της Κωνσταντινούπολης, όπου θα επισκεφθούμε το Aquarium (Ενυδρείο), όπου εκτίθενται πάνω από 10000 διαφορετικά είδη θαλασσινών & ψαριών. Επιστροφή στο ξενοδοχείο στις 18.00.

4η μέρα: ΚΩΝ/ΠΟΛΗ ? ΘΕΣ/ΝΙΚΗ (620χλμ)

Πρωινό και στις 09.00 π.μ. μεταφορά για ξενάγηση στην Μονή της Χώρας με τα ονομαστά ψηφιδωτά της. Ακολούθως στις 10.00 π.μ. επίσκεψη στο Ορθόδοξο Οικουμενικό Πατριαρχείο στο Φανάρι. Αναχώρηση και άφιξη στα σύνορα, τελωνειακός έλεγχος και με ενδιάμεσες στάσεις καθοδόν, άφιξη στη Θεσσαλονίκη περίπου στις 20.00 μ.μ.P3080667