Μαθαίνω για το δάσος

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Α1, Γ1 και ΣΤ1 καθώς και οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί Σαββίδου Νικολέττα, Αναστασιάδης Γιώργος, Κεχαγιά Δέσποινα και Ντώνες Γιώργος του σχολείου μας συμμετέχουν σε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα για το «Δάσος» που εντάσσεται στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης και της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Από τις αρχές Οκτώβρη τα παιδιά μέσα από έρευνα και βιωματικούς τρόπους μάθησης γνώρισαν διάφορα είδη της χλωρίδας και της πανίδας των ελληνικών δασών. Μάζεψαν, άγγιξαν και έφαγαν καρπούς, είδαν και μύρισαν διάφορα είδη φυτών, συζήτησαν για τη χρησιμότητα του δάσους, για τις αιτίες των πυρκαγιών, για την ανθρώπινη παρέμβαση, για τις καταστροφικές συνέπειες του δασικού οικοσυστήματος. Έφτιαξαν φυτολόγιο με τα διαφορετικά είδη χλωρίδας που συγκεντρώθηκαν και έδωσαν την υπόσχεση ότι θα το εμπλουτίζουν καθ? όλη τη διάρκεια εκτέλεσης του προγράμματος. Έφτιαξαν κατασκευές με τα φύλλα και τα κλαδάκια που συγκεντρώθηκαν, συμπλήρωσαν ερωτηματολόγια σχετικής θεματολογίας και παρατήρησαν δασικούς χάρτες.