Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Περιβαντολογικές Δάσος: το πράσινο εργοστάσιο

Δάσος: το πράσινο εργοστάσιο

Αφού έγινε η σχετική προεργασία στο χώρο του σχολείου την Πέμπτη 17 Οκτωβρίου 2013 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Α1, Γ1 και ΣΤ1 επισκέφτηκαν το δάσος του Σέιχ Σου και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Δάσος: το πράσινο εργοστάσιο». Τα παιδιά έμαθαν βιωματικά για τη ζωή στο δάσος και για τη συμβολή του στην ποιότητα ζωής μας. Συγκεκριμένα εκπαιδεύτηκαν στον προσανατολισμό με τη βοήθεια πυξίδας αλλά και με φυσικούς τρόπους, στην κατασκευή καλύβας από καλάμια, στις ασφαλείς εστίες φωτιάς χωρίς τον κίνδυνο πυρκαγιάς και στην κατασκευή φωλιών για τα μικρά πουλάκια. Συζήτησαν με ειδικούς εκπαιδευτές για τη σχέση του δάσους με τον ατμοσφαιρικό αέρα, το νερό, το έδαφος, τις πρώτες ύλες, την αναψυχή, τη βιοποικιλότητα και τα επαγγέλματα. Ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα προστασίας του δάσους και αντιλήφθηκαν ότι τα δάση απαιτούν από εμάς περισσότερη πράσινη συνείδηση! Κι επειδή εκδρομή χωρίς παιχνίδι  δε γίνεται, στο τέλος έπαιξαν το παιχνίδι του κρυμμένου θησαυρού με νικήτρια ομάδα αυτή των κοριτσιών και των τριών τάξεων.